• Lata doświadczeń w biznesie
img

Piwo i piwowarstwo domowe

Warzenie piwa w domuObecnie na rynku istnieje chyba niezliczona ilość piw, różne odmiany, smaki i aromaty to tylko kilka z podkategorii na które możemy je dzielić. Wiele popularnych marek produkujących piwo na skalę prawie już globalną pogorszyło się serwując produkt piwopodobny, wytwarzany z mieszkanek różnego typu chemikaliów a nie jak pierwotnie było założone czyli z wody, jęczmienia i chmielu. Na szczęście coraz większą popularność zdobywają małe, lokalne browary, które mogą pochwalić się produkcją prawdziwego trunku o oryginalnym aromacie, kolorze i smaku, charakterystycznym tylko i wyłącznie dla danej firmy wytwórczej.

Coraz częściej ludzie ważą piwo domowe, posiadające dużo więcej walorów i właściwości niż to sprzedawane w sklepach. Na początek najlepiej zakupić ekstrakty słodowe zawierające chmiel bez konserwantów, które pozwolą nam na szybką i tanią produkcję złocistego trunku. To może zachęcić nas do trochę bardziej czasołchonnej produkcji piwa, jednakże wcześniej musimy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria które pozwolą nam na rozwinięcie nowego hobby. Wracając jeszcze do gotowych ekstraktów warto wypróbować każdy z nich aby uświadomić sobie, który najbardziej przypadł nam do gustu.

Podstawowym wymogiem sprzętowym jest pojemnik z rurką i kranem gdzie będzie dojrzewać nasze piwo. Lepiej nie stosować żadnych ulepszaczy w postaci środków chemicznych, których chcemy się ustrzeć ważąc własne piwo. Kolejnym elementem wyposażenia są kapsle i kapslownica, spośród których wyróżniamy ręczną dwuramienną Greta i stołową Grifo, która jest nieco droższa ale i bardziej trwała niż pierwsza opcja. Ważne jest wyrobienie w sobie umiejętności sprawnego kapslowania, ponieważ w trakcie rozlewu piwa nie można marnować na to czasu. Kolejnymi akcesoriami są: miarka do cukru jednak można zamiast niej użyć łyżeczki oraz areometr, dzięki któremu będziemy mogli pilnować nastaw i etap fermentacji. Na puszce z ekstraktem jest szczegółowa instrukcja, od której nie powinniśmy robić następst pod zagrożeniem zmarnowania naszej pracy bo piwo może po prostu się nie udać. Przygotować należy wcześniej butelki (czyste czyli nowe lub zdezynfekowane, jeśli były już używane) do których rozlewać będziemy piwo.

Jeżeli cały ekwipunek jest gotowy możemy rozpocząć właściwy etap wytwarzania piwa. Należy przygotować garnek o pojemności od 5 do 7 litrów i wlać do niego 2 litry wody, pogrzewając do temperatury 80 stopni. W międzyczasie warto ogrzać puszkę (wkładając do gorącej wody) z piwnym syropem żeby łatwiej można go było z niej wylewać. Do wody wsypujemy kilogram cukru i rozpuszczamy. Następnie wlewamy syrop czyli ekstrakt piwny uważając na to, żeby nic nie zostało na ściankach puszki. Do naszego fermentatora wlewamy 5 litrów wody (najlepiej butelkowanej) i dodajemy nasz syrop dokładnie mieszając całość. Nastawiamy temperaturę około 25 stopni aby drożdże odpowiednio zajęły się naszym piwem, które to mieszamy w szklance z dodatkiem naszego roztworu (są dodane do puszki z ekstraktem) i dodajemy do reszty płynu. Wtedy zamykamy nasz fermentator, opisując go odpowiednio w zależności od rodzaju piwa jakie uwarzyliśmy. Po około siedmiu dniach piwo powinno być gotowe do rozlania go do butelek i kapslowania co musimy zrobić szybko i sprawnie aby nie utraciło gazu. Dwa dni trzymamy napełnione butelki w temperaturze pokojowej, raz dziennie wstrząsając piwem. Następnie przenosimy je w chłodne miejsce gdzie powinno leżakować przez kilka miesięcy. Instrukcja stanowi o tym czasie, jednak najlepsze piwa leżakują przez kilka lat, niczym uznawany za nieco szlachetniejszy trunek jakim jest wino. Następnie możemy cieszyć się swoją naturalną produkcją piwa.

Zobacz również