• Lata doświadczeń w biznesie
img

Zalecenia dla początkującego piwowara

Na pytanie o to, czy piwo można produkować we własnym domu, odpowiedź może być jedynie pozytywna. Co więcej, nasze wysiłki mogą doprowadzić do tego, że otrzymamy trudne, którego walory w istotny sposób będą przewyższały to, co są nam w stanie zagwarantować najbardziej znane koncerny. Już na wstępie warto uświadomić sobie, że piwo jest napojem o stosunkowo niskiej zawartości alkoholu, która zazwyczaj nie przekracza sześciu procent. Jego powstanie to zasługa fermentacji zbóż, najczęściej mamy przy tym do czynienia z wykorzystywaniem w tym celu jęczmienia.

Produkcja piwa w domu wymaga przede wszystkim dostępu do kuchni. Warto przy tym pamiętać, że warzenie piwa może trwać nawet kilka godzin, dobrze jest więc zdecydować się na nie wówczas, gdy domownicy nie mają pilniejszych zajęć. Miejsce nie jest w tym wypadku szczególnym problemem, sytuacja jest jednak dość skomplikowana już choćby dlatego, że piwo, które fermentuje ma pewne wymagania odnoszące się do temperatury. Warto uświadomić sobie również, że choć warzenie piwa jest znakomitą zabawą, nie da się ukryć, że mamy do czynienia z procesem długotrwałym.

Samodzielnie uwarzone piwo nadaje się do spożycia minimalnie po trzech miesiącach, a jego produkcja z całą pewnością nie powinna być postrzegana jako tańsza alternatywa dla piwa, które jest dostępne w sklepie. Jeśli decydujemy się na opanowanie sekretów warzelnictwa musimy uświadomić sobie również, jak ważne jest utrzymanie czystości, jeśli bowiem zapomnimy o dezynfekcji, owoc naszej pracy nie będzie się nadawał do konsumpcji. Warto też pamiętać, że domowy browar ma sens przede wszystkim wówczas, gdy dysponujemy odpowiednim sprzętem, choć nie może nie cieszyć to, że przynajmniej część niezbędnych nam rozwiązań możemy znaleźć w zaciszu własnej kuchni. Kluczowe znaczenie ma garnek, tu jednak możemy odetchnąć z ulgą, jego znalezienie w kuchni nie powinno być bowiem problemem. Oczywiście, nie każdy garnek jest jednakowo wartościowy, warto więc zaopatrzyć się w taki, który jest w stanie pomieścić choćby 15 litrów. Jego wykonanie także nie jest bez znaczenia, warto więc pomyśleć o garnku emaliowanym oraz wykonanym ze stali nierdzewnej. Jeśli w domu znajduje się kuchenka wyposażona w ceramiczną płytę grzejną, nie zaszkodzi, jeśli upewnimy się, że garnek ma płaskie dno.

Duże znaczenie ma również fermentor, a więc pojemnik, w którym dochodzi do fermentacji brzeczki. I on może być znaleziony bez wysiłku fermentorem może być bowiem każdy pojemnik, który został dopuszczony do kontaktu z żywnością. Sytuacja komplikuje się wówczas, gdy szukamy dość pojemnego rozwiązania, często można jednak spotkać się z osobami, które uważają, że wcale nie gorzej niż specjalny pojemnik sprawdza się wiadro wyposażone w pokrywkę, a nawet duży garnek lub balon do wina wykonany ze szkła.

Uwarz piwo razem z nami! ;)

Zobacz również