• Lata doświadczeń w biznesie
img

Bimber z owoców – jak samodzielnie przygotować go w domu?

Nie ma jednego, powszechnie obowiązującego przepisu, który doskonale sprawdziłby się w każdym gospodarstwie domowym. O jakości tego rodzaju napoju alkoholowego decyduje bowiem bardzo wiele czynników, do których można między innymi zaliczyć jakość wody, sposób gotowania, jakość owoców, czy warunki, w jakich pracuje zacier. Poniżej przedstawiamy jednak jedną z metod, która stosowana jest na szeroką skalę.

Na samym początku należy zatem zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości owoce. Powinny być one dojrzałe i dokładnie umyte. Takie owoce należy następnie dobrze rozdrobnić. W beczce posiadającej 200 l umieszcza się owoce i później dodaje się do nich rozpuszczony w wodzie cukier. Beczkę należy uzupełnić wodą w ten sposób, aby znalazło się jeszcze w niej miejsce na matkę drożdżową – około 5 l. Po kilku godzinach można zaobserwować pracujący zacier. O ilości zastosowanego cukru decyduje przede wszystkim smak owoców. Jeżeli zatem używamy słodkich owoców, należy dodać mniej cukru. Jeżeli natomiast stosujemy kwaśne owoce, ilość ta powinna być nieco większa.

Po około trzech tygodniach należy odlać około pół szklanki zacieru i spróbować, czy nie jest on za słodki. Zacier powinien być wytrawny. Wraz z ubytkiem alkoholu zmniejsza się także objętość gotowanego płynu. Jeżeli okaże się, że zacier nie pracuje i jest słodki, należy odlać część do innego naczynia i uzupełnić beczkę wodą, tak, aby doprowadzić do obniżenia stężenia cukru. Zawartość beczki można przelewać do kotła i rozpocząć tym samym proces gotowania. Z reguły są to cztery gotowania. Z każdej beczki posiadającej 200 l należy odlać około 50 l do kotła, z którego otrzymuje się 10 l. W trakcie podgrzewania zacieru można użyć całej mocy kotła. Należy zadbać o utrzymanie możliwie najniższej temperatury wewnątrz chłodnicy.

Trzeba pamiętać o tym, aby ilość oparów, które powstają w kotle podczas gotowania, była skroplona na chłodnicy. Regulacja procesu wrzenia i procesu chłodzenia pozwala na obserwowanie mocy alkoholu. Wraz z upływającym czasem moc ta obniża się. Sprawdzone jest gotowanie bimbru do momentu, aż wskaźnik zaczyna pokazywać około 14-16%. Zanim rozpocznie się proces drugiego gotowania, należy delikatnie umyć kocioł. Bimber z pierwszego gotowania ponownie umieszcza się w kotle i doprowadza do wrzenia. Zasada jest taka sama, jak w przypadku pierwszego gotowania, jednakże zmienia się stężenie alkoholu. Alkohol gotuje się do momentu, w którym skropliny osiągają 14-16%. Na tym etapie kończy się proces gotowania.

Kolejnym etapem jest proces destylacji. Pozwala on na produkcję wysokiej jakości bimbru o mocy 70-75%. Bimber należy umieścić w dokładnie umytym szklanym balonie na około 2-3 tygodnie. Można rozcieńczyć bimber do 50% dolewając przegotowaną wodę. Po upływie około 2-3 dni można już rozpocząć degustację.

 

Zobacz również