• Lata doświadczeń w biznesie
img

Ile kalorii ma alkohol?

Alkohol jest napojem, który zawiera wyjątkowo sporą ilość kalorii. Warto więc wiedzieć na jaką ilość zbędnych kalorii jesteśmy narażeni podczas spożywania alkoholu. Najbardziej kaloryczna wydaje się być wódka, bowiem już w pięćdziesiątce wódki znajduje się około 100 kcal. Piwo również jest wysoko kaloryczne.

Półlitrowy kufel piwa zawiera aż 150 kcal. Wino także może być dość wysoko kaloryczne, ponieważ w jednym kieliszku jest od 50 kcal i więcej. Trzeba też pamiętać o tym, że do takich trunków dodaje się jeszcze pozostałe składniki, takie jak soki i inne wysoko kaloryczne elementy. Dzienny limit dla kobiety w ciągu dnia wynosi dwa tysiące kalorii, a dla mężczyzny z kolei jest to limit trzech tysięcy kalorii.

Powoduje to wyraźnie, że skoro człowiek będzie dodatkowo spożywał duże porcje alkoholu w ciągu jednego wieczoru to może znacznie przekroczyć dozwolony dzienny limit. Można jeszcze wyróżnić inne alkohole, które są również wyraźnie kaloryczne. Kieliszek nalewki domowej to około 100 kcal, kieliszek likieru kawowego to z kolei 85 kcal, kieliszek koniaku to prawdziwa bomba kaloryczna, gdyż zawiera aż 112 kcal. Trzeba pamiętać też, że koniak spożywany jest w małych ilościach, dlatego jest to wyjątkowo duża dawka kaloryczna dla jednego człowieka.

Bardzo kaloryczne są drinki, które mogą zawierać oprócz kalorycznego alkoholu także inne wysokokaloryczne składniki. Szklanka mleka zawiera 150 kcal, sok z grejpfruta lub pomarańczy to 75 kcal. Najczystszy napój jakim jest woda nie zawiera w jednej szklance ani jednej kalorii. Jest to więc najlepszy dodatek w przypadku, gdy człowiek będzie chciał spożywać na przykład czystą wódkę. Wówczas zamiast soku warto jest dodawać wodę, ponieważ jesteśmy narażeni na najmniejszą z możliwych porcji kalorii.

Zobacz również