Nazywane są czasami trunkami winopodobnymi i kojarzone z najtańszymi możliwymi alkoholami co jest błędną i stereotypową opinią wielu ludzi. Wina owocowe produkuje się w krajach gdzie uprawa winogron jest utrudniona przez niesprzyjający klimat więc zastępuje się je innymi owocami, które z powodzeniem tam rosną. Przykładem takiego państwa jest Polska gdzie jest rozpowszechniony wyrób win z jabłek, śliwek, agrestu, malin, jeżyn, wiśni, truskawe, porzeczek lub owoców dzikiej róży i bzu. Zwykle są to produkcje małe, regionalne lub typowe dla własnego użytku.
Tego typu napoje uzyskuje się dzięki fermentacji powyższych owoców dzieląc je na ziarnkowe czyli gruszki, jabłka i pigwy, pestkowe do których należą wiśnie, czereśnie i śliwki, a także owoce jagodowe czyli jak sama nazwa mówi jagody, jeżyny, maliny, truskawki, borówki, czarny bez i dzika róża. Inną metodą pozyskiwania z nich wina jest dojrzewanie soków z wyżej wymienionych owoców czyli pozyskiwanie fachowo nazywanego moszczu z owoca. Bazą do produkcji wina mogą być także warzywa posiadające odpowiednie walory smakowe takie jak: dynia, melon oraz rabarbar a także zboża takie jak żyto i ryż.
Wyróżniamy spośród win owocowych ze względu na zabarwienie wina białe, różowe i czerwone a zwracając uwagę na zawartość cukru- wytrawne i półwytrawne należące do kategorii wina stołowego słabszego oraz wśród deserowych- półsłodkie, słodkie oraz bardzo słodkie zawierającego większą ilość alkoholu.
Poza tymi podstawowymi rodzajami win owocowych można odróżnić jeszcze wina musujące i gazowane, otrzymywane tylko w warunkach produkcji fabrycznej dzięki dodaniu do niego dwutlenku węgla lub w pierwszym przypadku za pomocą wtórnej fermentacji. Ciekawą odmianą tego rodzaju win są wina ziołowe wzbogacone o ekstrakt ziołowo-korzenny i wina owocowe lecznicze, mniej smaczne bo ich przeznaczenie jest takie samo jak leku ale z zawartością ziół dobrze działających na różne dolegliwości. Dość prostym rozgraniczeniem jest też wino jednorodne, uzyskane z jednego rodzaju owoców i kupażowane czyli zawierające kilka owoców, dobranych tak aby uzyskać interesujący bukiet.
Wina owocowe, nieco mniej prestiżowe niż te uzyskiwane z grona mogą je świetnie zastępować podczas różnych, mniej oficjalnych spotkań w kameralnym otoczeniu. Przy ich podawaniu nie musimy przestrzegać restrykcyjnie reguł jeśli chodzi o rodzaj kieliszków w których je podajemy, bo nie stracą na tym smaku czy wyrazu. Pamiętać jednak trzeba o tym, że wina wytrawne i półwytrawne pasują do ciężkich, tłustych potraw pomagając w mechanizmach trawienia więc musza być podawane jako aperitif. Natomiast te mocniejsze, słodsze w wyrazie powinny być serwowane w trakcie spożywania deserów, czy innych słodkich przekąsek. Analogicznie do win pozyskiwanych z winogron w zależności od rodzaju do jakiego należą (czerwone, różowe, białe etc) musimy pamiętać o odpowiedniej temperaturze ich podawania aby nie straciły na wartości smakowej.