• Lata doświadczeń w biznesie
img

Butelki i karafki na nalewki - co warto wiedzieć?

​Polacy coraz częściej angażują się w hobby i swój czas wolny poświęcają w całości nowym zainteresowaniom. Coraz więcej jest osób, które zamiast biernego wpatrywania się w telewizor, remontowania czy dorabiania do pensji pozwala sobie na wydawanie pensji na zachcianki. Oczywiście nie wszystkich stać na wakacje pod palmami, ale wielu z nas z chęcią poświęca się mniej kosztownym zainteresowaniom. Co więcej, na niektórych naszych pasjach można jeszcze wiele zyskać, a nie mówimy tu tylko o zysku finansowym, a także o satysfakcji!

Produkujemy alkohol w domu, na własny użytek

Jedną z przewodnich pasji ostatnich lat jest produkcja własnego alkoholu. Przybiera, ona, różne oblicza. W ostatnim roku coraz więcej pojawią się domowych producentów piwa. Wielu specjalizuje się tylko w alkoholach wysokoprocentowych, a inni zajmują się klasyką i doglądają swoich dojrzewających win. O ile pasjonaci powyższych trunków zajmują się produkcją alkoholu od początku do końca, o tyle miłośnicy nalewek bardzo często tworzą swoje specjały z gotowych komponentów. To wyróżnia ich na tle pozostałych. Często jest jednak tak, że jedni wspierają drugich. Wymieniają się doświadczeniami, owocami swojej pracy i recepturami.

Każdy musi zabutelkować swoje dzieło

Wszystkich pasjonatów alkoholi łączy efekt, czyli właściwe zabutelkowanie swojego trunku. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Nie można wlać dowolnego alkoholu do dowolnej butelki. Wybranie złego materiału może znacząco zmienić smak nalewki, co gorsza może go zepsuć zupełnie, a to realne dodatkowe koszty.

Tworzywo ma znaczenie

Szkło użyte w butelce, jest jedyną substancją, chroniącą zawartość od czynników zewnętrznych. Po pierwsze powinniśmy zwrócić uwagę na kolor użytego szkła. Jeśli kupujemy butelki do leżakowania nalewek, najlepszym wyborem będą pojemniejsze i większe. Jest tak dlatego, że ciemne szkło pochłania część promieniowania i zapobiega zachodzeniu nieprzewidzianych procesów chemicznych w rozlanej mieszance. Jeśli nie dysponujemy takimi butelkami, warto przechowywać dzieło naszej pracy w miejscu niedostępnym dla słońca o względnie stałej temperaturze.

Jakość szkła też ma duże znaczenie

Warto zwrócić uwagę czy szkło użyte do produkcji butelki nie jest zbyt cienkie, czy nie posiada dużej ilości bąbelków powietrza i czy nie ma wad fabrycznych. Bardzo często takie wady posiadają tańsze butelki. Nie trzeba być specjalistą, żeby stwierdzić, że grozi to rozbiciem i bezpowrotnym utraceniem części trunku, który kosztował nas mnóstwo pracy i pieniędzy. Butelki na nalewki, które przeznaczamy do dość szybkiego spożycia, nie muszą być wyprodukowane z ciemnego szkła. W takich wypadkach powinniśmy kierować się przede wszystkim wyglądem i tym czy łatwo będzie nam częstować gości trunkiem podawanym w takiej butelce.

Karafka to nie to samo co ładna butelka

Zupełnie czym innym kierujemy się, gdy kupujemy karafki dla alkoholu naszej produkcji. Z definicji karafki służą do serwowania alkoholi, a nie do przechowywania. Do karafek przelewamy alkohol z pojemników transportowych lub służących do leżakowania. Prawdziwa karafka to musi być wykonana ze szkła i kryształu. Co więcej, korek wieńczący buteleczkę powinien być wykonany z tego samego materiału co reszta. Karafki powinny mieć smukłą szyjkę i beczułkowatą podstawę, choć są od tej reguły wyjątki. Te naczynia często są bogato zdobione i stanowią bardzo atrakcyjną dekorację barku, zwłaszcza jeśli są wypełnione szlachetnym napojem. Musimy mieć świadomość, że alkohol w karafce nie może zbyt długo przebywać. Nie jest to idealnie hermetyczna przestrzeń dla alkoholu, co sprawia, że już po kilku dniach zaczyna wietrzeć i tracić walory smakowe. Karafki posiadają długą historię, są kojarzone z dostojnymi osobistościami. Specyficzny odgłos otwieranej karafki na pewno doda prestiżu nam podczas serwowania alkoholu.

Butelka to nie wszystko

Przy wyborze butelek musimy także kierować się rodzajem alkoholu, który będzie rozlewany. Innymi zasadami powinniśmy kierować się przy butelkowaniu piwa i wina. Inne właściwości powinna mieć butelka do nalewek, a zupełnie inna do bimbru. Butelki mogą mieć różne pojemności, kolor szkła, mogą być także korkowane lub zakręcane. Kolejne pytania pojawiają się przy wyborze korków. Bo możemy wybierać pomiędzy syntetycznymi i naturalnymi. Jednak to nie wszystko, bo wielu do swoich trunków wybiera korki typu “grzybek”, które wyglądają najestetyczniej i są najłatwiejsze w montażu. Przy wszystkich wątpliwościach powinniśmy kierować się recepturą i wspierać fachowymi radami. Ja najwięcej ciekawych informacji wyciągam ze sklepu internetowego alembik.eu. Od dawna śledzę rozwój tego miejsca i widzę, że poszerzają swoją ofertę tylko o produkty świetnej jakości.

Rada na koniec

Na koniec chciałbym dodać kilka rad od siebie. Warto zaopatrzyć się w kilka rodzajów butelek na nalewki. Pomoże to nam w późniejszym odróżnieniu zawartości. Ponadto dużo przyjemniej dla oka wygląda urozmaicony zestaw złożony z różnych stylowych butelek, a przecież o to chodzi w hobby, żeby cieszyło nas angażowanie się w nie w pełni.

Zobacz również