• Lata doświadczeń w biznesie
img

Sherry

Sherry to wino hiszpańskie zawierające od 16 do 20% procent alkoholu. Krajem pochodzenia jest Andaluzja, a dokładny rejon to Jerez de la Frontera. Właśnie stąd pochodzi też hiszpańska nazwa trunku czyli xeres, jerez. Anglia jest krajem, w którym sherry było szczególnie popularne, dlatego też przyjęła się angielska nazwa alkoholu- sherry.

Historia sherry sięga czasów najdawniejszych, kiedy to w czasach średniowiecza na Półwyspie Iberyjskim dochodziło do uprawy winogron i innych owoców. Wówczas zaczęto produkować wino i inne tego typu alkohole. Przez lata uprawa odpowiednich owoców pod produkcję sherry była narażona na liczne niebezpieczeństwa spowodowane zagrożeniem wojnami, albo groźnymi owadami.

Sherry produkuje się w otwartych beczkach dębowych, które nadają temu napojowi dodatkowego smaku i aromatu. Aby alkohol był mocniejszy dodawana jest brandy. Dzięki odpowiedniemu klimatowi uprawa winorośli odbywa się w tym regionie przez większość roku. Średnia temperatura w ciągu roku to 18 stopni Celcjusza.

Prawidłowe przechowywanie sherry dotyczy przede wszystkich dojrzewania trunku w beczkach. Po butelkowaniu nie ma sensu dalej liczyć, że sherry będzie dojrzewać, dlatego od razu po tym procesie należy spożywać sherry ze specjalnych kieliszków. Sherry podaje się w specjalnych kieliszkach w kształcie tulipana.

Po otwarciu sherry zaczyna tracić swój aromat, dlatego trzeba spożywać ten alkohol od tygodnia do miesiąca po otwarciu. Najlepiej je potem zakorkować i spożywać schłodzone. Butelki sherry powinny stać pionowo, a kieliszki, z których się je spożywa nazywane są copita.

Zobacz również